Czym jest uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest następstwem długotrwałego i szkodliwego spożywania alkoholu, gdy picie uzyskuje zdecydowane pierwszeństwo przed zachowaniami, które były kiedyś dla osoby pijącej sprawami ważniejszymi.

Sposób picia osób uzależnionych i tych „pijących szkodliwie” bywa podobny. To, co różni te grupy, to występowanie u osób uzależnionych klinicznych objawów uzależnienia: głodu alkoholowego, objawów zespołu abstynencyjnego, a także upośledzenie kontroli nad zachowaniami związanymi z częstotliwością picia i ilością wypijanego alkoholu.

Osoba uzależniona odczuwa silny, nieodparty przymus sięgania po alkohol. Doświadcza wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych po przerwaniu lub znacznym ograniczeniu picia, takich jak drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki. Ustępują one po wypiciu kolejnej porcji alkoholu.

Ponadto osoba uzależniona od alkoholu często pije go inaczej, niż tego naprawdę pragnie – więcej i dłużej niż planowała, ma problemy z utrzymaniem zaplanowanej abstynencji.

Leczenie uzależnienia nie będzie możliwe, jeżeli sam nie dostrzeżesz, że coś jest nie tak i sam nie zechcesz tego zmienić. Terapia alkoholowa pozwoli Ci dowiedzieć się czym jest choroba, przez którą cierpisz, jak pracować nad własnymi emocjami, jak zapobiegać nawrotom picia, co zrobić po terapii itd.