Co dalej po terapii?

A co po terapii? Dobre pytanie.

Wszak terapia uzależnień to nie szpital i „zdrowi” nie wychodzimy.

Jak mówi wielu fachowców, praca zaczyna się dopiero po, ale jak pracować i jak żyć w trzeźwości, uczymy się właśnie na terapii uzależnień.

Wychodzimy z Ośrodka z wiedzą o chorobie alkoholowej. Wiemy, że uzależnienie od alkoholu to choroba nieuleczalna, śmiertelna, ale nie beznadziejna i na terapii nauczyliśmy się z nią żyć, żyć godnie. Otrzymaliśmy zalecenia, które pozwolą nam żyć w trzeźwości, rozwijać się i cieszyć z życia bez alkoholu.

Przeczytajcie na naszym blogu tekst: „Łagodniej, pozytywnie, radośniej”.

Wiemy, że nie da się tylko nie pić, wiemy też, czym zastąpić panujący do teraz w naszym życiu alkohol! Więc tylko przypominam, bo przecież to wiecie!

Jestem przekonany, że jedną sprawę „załatwiliśmy”: piliśmy w samotności, trzeźwiejemy wśród ludzi! Na terapii nauczyliśmy się uczestniczyć we wspólnocie AA, zrobiliśmy pierwszy krok i teraz należy TO kontynuować! Możemy również korzystać z Grup Wsparcia, z „naszej grupy” w Legionowie.

Mamy telefony do przyjaciół z terapii – to bardzo wiele, już nie jesteśmy sami, więc damy radę.

Nauczyliśmy się radzenia sobie z głodem alkoholowym, umiemy korzystać z dzienniczków głodu i uczuć. Otrzymaliśmy zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików. Program HALT, program 24h i wiele, wiele innych narzędzi pomagających w trzeźwieniu. Wiemy również jak planować dzień, jak dbać o siebie i swoje uczucia.

Teraz już wiesz, po co przyjechałeś na terapię − po wiedzę, po poznanie siebie, po inne, lepsze, godne życie!


Wsparcie dla absolwentów Ośrodka

Czasami warto zastanowić się nad udziałem w tygodniowym „Doładowaniu akumulatorów”. Wielu pacjentów korzysta z tej formy wzmacniania i widać, że to im pomaga.

W zakładce Kontakty znajdziecie również numer telefonu do naszego Punktu Konsultacyjnego, o którym poniżej. Zawsze możecie do nas zadzwonić, pogadać, podzielić się problemami – wspólnie łatwiej je rozwiązać.

Punkt Konsultacyjno – Motywacyjny RTO

Podwarszawski punkt konsultacyjno – motywacyjny RTO prowadzi terapeuta uzależnień, Bartłomiej Frukacz.

Miejsce spotkań to „Twój czas – Pracownia Rozwoju Osobistego” w Legionowie.

Na spotkania prosimy umawiać się telefonicznie − nr tel.: 888 722 843

Zadania Punktu:

prowadzenie rozmów motywujących do podjęcia terapii, a co za tym idzie do zmiany sposobu życia,

wspieranie rodzin osób uzależnionych w przygotowaniu do rozmów, które mają pomóc w przekonaniu bliskiej osoby o konieczności podjęcia przez nią terapii:

– potrzeba „twardej miłości”,

– przygotowanie interwencji kryzysowej.


Po ukończeniu terapii:

możliwość uczestniczenia w spotkaniach Grupy Wsparcia (praca nad dalszym zdrowieniem),

rozmowy indywidualne z terapeutą.