Uzależnienie od alkoholu

Czym jest alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm jest następstwem długotrwałego i szkodliwego spożywania alkoholu, gdy picie uzyskuje zdecydowane pierwszeństwo przed zachowaniami, które były kiedyś dla osoby pijącej sprawami ważniejszymi.

Sposób picia osób uzależnionych i tych „pijących szkodliwie” bywa podobny. To, co różni te grupy to występowanie u osób uzależnionych klinicznych objawów uzależnienia: głodu alkoholowego, objawów zespołu abstynencyjnego, a także upośledzenie kontroli nad zachowaniami związanymi z częstotliwością picia i ilością wypijanego alkoholu.

Osoba uzależniona

Osoba uzależniona odczuwa silny, nieodparty przymus sięgania po alkohol. Doświadcza wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych po przerwaniu lub znacznym ograniczeniu picia, takich jak drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki.  Ustępują one po wypiciu kolejnej porcji alkoholu.

Ponadto osoba uzależniona od alkoholu często pije go inaczej, niż tego naprawdę pragnie – więcej i dłużej niż planowała, ma problemy z utrzymaniem zaplanowanej abstynencji.

Leczenie alkoholizmu nie będzie możliwe, jeżeli sam nie dostrzeżesz, że coś jest nie tak i sam nie zechcesz tego zmienić. Terapia alkoholowa pozwoli Ci dowiedzieć się czym jest choroba, przez którą cierpisz, jak pracować nad własnymi emocjami, jak zapobiegać nawrotom picia, co zrobić po terapii itd.

Zadzwoń do nas, porozmawiajmy spokojnie o Twoim problemie. Czekamy na telefon 7 dni w tygodniu:

tel.: 600 798 124, 500 892 803

Leczenie alkoholizmu

Leczeniem alkoholizmu zajmują się ośrodki terapii uzależnień. W naszym ośrodku stosujemy autorski program terapii, czerpiący z czterech sprawdzonych na świecie nurtów terapeutycznych (podejście holistyczne, terapia poznawczo-behawioralna, Program Minnesota, a ostatnio również terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – TSR). Więcej o naszych metodach.

Co niezmiernie ważne – prowadzimy terapię w przyjaznym, spokojnym i oddalonym od miejskiego zgiełku miejscu, w kameralnych warunkach i niewielkich grupach. Decydując się na przyjazd do nas, możesz liczyć na w pełni indywidualne podejście, niczym nieskrępowaną rozmowę, a także pomoc w znalezieniu wyjścia z choroby alkoholowej. Sprawdź ofertę terapii

Sygnały ostrzegawcze uzależnienia od alkoholu

Ten temat spróbuję przedstawić w bardziej przystępnej formie − jak to się często mówi „po chłopsku” − bez nadmiernego używania języka psychologiczno-medycznego.

Alkohol to bardzo podstępny wróg! Wkrada się w nasze życie, zaprzyjaźnia się z nami, „staje się niezbędny i niezastąpiony”, jest lekarstwem na wszystko. Korzystamy z JEGO usług, kiedy jest nam dobrze i kiedy źle, to panaceum na radość i smutek. Towarzyszy nam przy wydarzeniach sportowych, gdy nasi wygrywają, a tym bardziej, kiedy baty dostają. To przykre, ale zauważmy, że jest z nami na chrzcinach, weselach i pogrzebach. Jest nieodłącznym towarzyszem na uroczystościach rodzinnych i spędach firmowych.

Czy tylko pomaga? Czy alkohol naprawdę jest niezastąpiony? Czy to czasem nie on przynosi uczucia, z którymi nie jest nam dobrze, takie jak strach, lęk, niepewność, wyrzuty sumienia i temu podobne?

To ON jest ich przyczyną. To ON nas zniewala i nie pozwala podejmować samodzielnych decyzji. Mami, oszukuje, pokazuje świat w krzywym zwierciadle, ale… tak trudno z NIEGO zrezygnować, wszak towarzyszy nam przez lata.

Czy zauważasz u siebie takie sytuacje, czy miałeś takie kłopoty?

One świadczą o „problemie”, bo tak wymijająco mówimy o chorobie alkoholowej.

Osobie uzależnionej trudno zauważyć albo rozpoznać sygnały wysyłane przez organizm. Za to winić trzeba system mechanizmów obronnych, który zniekształca obraz choroby.

Zastanów się – coś Ci to przypomina?

 • Jak wypiję to czuję takie uch…lepiej! Wyluzowałem, już się mniej boję, stres zszedł, mogę zasnąć.
 • Fajnie się napić; tylko szybciej panowie (wódka się grzeje, narzucam tempo picia…).
 • Jeszcze w pracy, ale myślami już w barze! Będzie się działo… (to się nazywa koncentracja życia wokół picia).
 • Upiłem się kilka razy. No i co, wszystkim to się zdarza! Lekarze przesadzają!
 • Ja to mogę wypić! Przy mnie inni wysiadają! Mocna głowa, piję coraz więcej i… i nic (następuje wzrost tolerancji, czyli więcej muszę wypić, by uzyskać „stan zadowolenia”, który przedtem uzyskiwałem mniejszą ilością alkoholu; niestety, po latach tolerancja maleje, bo organizm już słaby!).
 • Film mi się urwał! Ale była zabawa! Jak ja wylądowałem w domu?
 • Najlepiej pije mi się samemu, wreszcie jest inteligentne towarzystwo. Nie wszyscy muszą wiedzieć, że lubię wypić.
 • No, pojechałem samochodem po pijaku, tak wyszło, ale ja panuję….
 • Wkurzają mnie – czepiają się, że czasami wypiję! Wszyscy piją! To moja sprawa, odczepcie się (wzrasta agresja)!
 • No dobrze, ograniczę picie, tylko w sobotę, ja wszystko mam pod kontrolą! Zobaczycie, w sierpniu ani kropelki (na siłę udowadniam, że mogę…, że kontroluję picie).
 • Troszeczkę się martwię, zdarza mi się „lekko” przesadzić z ilością wódy.
 • Muszę coś wziąć na klina, suszy mnie (na kaca – klin).
 • Obiecałem dzieciom…, w pracy miałem zrobić…, obiecałem sobie…, wszystko przez wódę.

Jeżeli te lub podobne sytuacje Cię spotykają – zrób coś!

Mówimy o zdrowiu, mówimy o życiu, TWOIM życiu. Jest jeszcze czas, aby je zmienić! Poczuć się lepiej, nauczyć się żyć bez alkoholu.

I jeszcze uwaga:

Nie mów, że teraz nie możesz, bo praca, bo rodzina, bo…, że później….
To wymówka!

Pracę i rodzinę utrzymasz pod jednym warunkiem, że przestaniesz pić.
I nie mów również (proszę, nie okłamuj siebie): „Jak nie chcę, to nie piję”. Nie mów również: „Od jutra nie piję, obiecuję” – to już było, proszę, przypomnij sobie.

Alkoholizm to śmiertelna choroba, a my mówimy o TWOIM ŻYCIU.

Masz szansę je zmienić i tej szansy zmarnować Ci nie wolno.

Czy jestem uzależniony? Sprawdź.

Jeśli chcesz, możesz to sprawdzić sam. Łatwo znajdziesz testy, które Ci w tym pomogą. Jest ich wiele, ale do najbardziej popularnych należą:

 • Test CAGE – który zawiera tylko 4 pytania, ale dorównuje innym, obszerniejszym testom pod względem czułości i trafności, tzn. wychwytuje najmniejsze różnice w zachowaniach ludzi, wynikających z uzależnienia.

 • Test Baltimorski – pierwszy raz zastosowany w szpitalu Johns Hopkins Uniwersity w Baltimore (USA), stąd jego nazwa, dość popularny w Polsce.

 • Test AUDIT – (Alcohol Use Disorder Identification Test – Test Rozpoznawania Problemów Alkoholowych) jest pomocny w określeniu prawdopodobieństwa występowania problemów alkoholowych (w tym uzależnienia od alkoholu) u osoby badanej.

Spróbuj, możesz sam wstępnie się zdiagnozować. Przekonaj się, jaki masz wynik. Warto coś zrobić dla SIEBIE!

Już wiesz? Więc może TO najwyższy czas na podjęcie jedynie słusznej decyzji – jadę na TERAPIĘ!

Świadomość „problemu” – choroby alkoholowej – sama w sobie jest istotna, ale nie do końca rozwiąże sprawę. Czas na wiedzę, czas na zdobycie umiejętności, czas na zrozumienie problemu.

Czas na uznanie swojej choroby i rozpoczęcie pracy nad trzeźwością, nad pozytywną zmianą. To ostatni dzwonek!

Zapraszamy do naszego Ośrodka Terapii Uzależnień. Chcemy i umiemy Ci pomóc.

Kryteria uzależnienia od alkoholu – wg Światowej Organizacji Zdrowia

W świecie lekarskim przyjęto, że osobą uzależnioną jest ktoś, kto w ciągu roku zdiagnozował „u siebie” obecność co najmniej trzech z objawów, które podaję:

 1. Głód alkoholu – czyli muszę się NAPIĆ teraz, natychmiast!

 2. Nie jestem w stanie kontrolować swojego PICIA:

  • nie mogę się powstrzymać od picia,
  • nie kontroluję długości picia – „wpadam w ciąg”,
  • nie kontroluję ilości wypitego alkoholu – piję do „upadłego”.
 3. W konsekwencji picia „miewam kaca i klinuję”, ale również
  stan mojego zdrowia po wypiciu się pogarsza (podwyższone ciśnienie, poty, biegunka, wymioty itp.).
 4. Muszę wypijać coraz większą dawkę alkoholu, aby osiągnąć „stan zadowolenia”, który kiedyś osiągałem dawką mniejszą.
 5. Interesuje mnie TYLKO PICIE, nic innego; teatr, basen – nie mam na to czasu, interesuje mnie TYLO ALKOHOL, gdzie go kupić, jak ukryć i żeby konsekwencje nie były dotkliwe.
 6. Wiem, że alkohol szkodzi mojemu zdrowiu! Wiem, że tracę szacunek bliskich i znajomych, zdrowie „już nie to”, wstydu dużo…, ale alkohol ponad wszystko!

Smutne to, prawda? Tu nie można się OSZUKAĆ – prawda jest bardzo bolesna dla osoby uzależnionej. Ale pamiętaj, jest szansa dla Ciebie, TERAPIA, ona pozwoli Ci żyć inaczej, zdrowiej, godniej, radośniej.

Do diagnozy uprawnieni są lekarze i specjaliści psychoterapii uzależnień.

Ty jesteś najlepszym specjalistą „od siebie”!

Jaką diagnozę postawiłeś sobie?

A co po terapii?

Dobre pytanie.

Wszak terapia uzależnień to nie szpital i „ zdrowi” nie wychodzimy.

Jak mówi wielu fachowców, praca zaczyna się dopiero po, ale jak pracować i jak żyć w trzeźwości, uczymy się właśnie na terapii uzależnień.

Wychodzimy z Ośrodka z wiedzą o chorobie alkoholowej. Wiemy, że uzależnienie od alkoholu to choroba nieuleczalna, śmiertelna, ale nie beznadziejna i na terapii nauczyliśmy się z nią żyć, żyć godnie. Otrzymaliśmy zalecenia, które pozwolą nam żyć w trzeźwości, rozwijać się i cieszyć z życia bez alkoholu.

Przeczytajcie w dziale: Moje przemyślenia, tekst: „Łagodniej, pozytywnie, radośniej”.

Wiemy, że nie da się tylko nie pić, wiemy też, czym zastąpić panujący do teraz w naszym życiu alkohol! Więc tylko przypominam, bo przecież to wiecie!

Jestem przekonany, że jedną sprawę „załatwiliśmy”: piliśmy w samotności, trzeźwiejemy wśród ludzi!

Na terapii nauczyliśmy się uczestniczyć we wspólnocie AA, zrobiliśmy pierwszy krok i teraz należy TO kontynuować! Możemy również korzystać z Grup Wsparcia, z „naszej grupy” w Legionowie.

Mamy telefony do przyjaciół z terapii – to bardzo wiele, już nie jesteśmy sami, więc damy radę.

Nauczyliśmy się radzenia sobie z głodem alkoholowym, umiemy korzystać z dzienniczków głodu i uczuć. Otrzymaliśmy zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików. Program HALT, program 24h i wiele, wiele innych narzędzi pomagających w trzeźwieniu. Wiemy również jak planować dzień, jak dbać o siebie i swoje uczucia.

Więc na terapię! Po wiedzę, po poznanie siebie, po inne, lepsze, godne życie.

Nasz Ośrodek Rozwój Trzeźwej Osobowości zaprasza.

Na stronie głównej znajdziecie również numer telefonu do naszego Punktu Konsultacyjnego. Zawsze możecie do nas zadzwonić, pogadać, podzielić się problemami – wspólnie łatwiej je rozwiązać.

Zapraszamy również na tygodniowe „Doładowanie akumulatorów”. Wielu pacjentów korzysta z tej formy wzmacniania, to im pomaga, Ty również skorzystaj.

Uwaga!

Wiem, że kiedy szukacie Ośrodków Terapii Uzależnień wpisujecie w komputerze frazę: „terapia antyalkoholowa” lub „leczenie antyalkoholowe”.

Mówimy o terapii uzależnienia od alkoholu lub leczeniu alkoholizmu.

To takie drobne sprostowanie!